RSS
 

Rodzaje operacji bariatrycznych

06 maj

                Znane są rożne rodzaje operacji bariatrycznych. Znajdziecie na ten temat wiele artykułów w internecie. Niestety bardzo dużo z tych artykułów piszą laicy albo ludzie celowo wprowadzający innych w błąd, więc  należy je dobrze sprawdzić. My bardzo dużo dowiadywaliśmy się od osób po zabiegach bądź podczas rozmów z lekarzami.

                Wracając do tematu, osobiście znam cztery rodzaje operacji bariatrycznych, są to: balonik, opaska, rękawowa resekcja żołądka oraz bay-pass żołądka. Te cztery są najbardziej popularne i  każda z nich może być refundowana przez fundusz zdrowia. Jednak, aby jak to sie popularnie mówi „zrobić to na NFZ” trzeba po pierwsze spełniać odpowiednie warunki a po drugie odczekać odpowiedni czas w kolejce. Ja czekałem pół roku, ale słyszałem, iż w niektórych szpitalach są to nawet trzy lata. Oczywiście, jeśli kogoś stać można zrobić taką operację prywatnie, ale koszty są niebagatelne.

                Balonik – jest to wypełniony roztworem soli fizjologicznej worek umieszczony w żołądku, który ma spowodować uczucie sytości. Po pewnym czasie jest on usuwany z żołądka.

                Opaska na żołądek – opaska ściska żołądek od zewnątrz zmniejszając jego powierzchnię, można ją zwężać z biegiem czasu lub po prostu zdjąć.

                Rękawowa resekcja żołądka – wycina się większość żołądka pozostawiając jego fragment.

                Bay-pass żołądkowy – żołądek zostaje zaszyty tak, aby pozostała jedynie niewielka przetoka połączona bezpośrednio z jelitami.

                Każdy z tych zabiegów można przeprowadzić laparoskopowo, ale nie we wszystkich szpitalach jest to wykonywane w ten sposób. Jeżeli będziecie decydowali sie na taki zabieg pamiętajcie, iż nie we wszystkich szpitalach są one bezpieczne i warto zebrać bardzo dużo informacji przed udaniem sie do lekarza.  Pamiętajcie również, że nie każdy z tych zabiegów przyniesie efekty w waszym przypadku. Dodatkowo nie wszystkie zabiegi dadzą odpowiednie skutki pożądane przez was.

                 Ja miałem wykonaną rękawową resekcję żołądka, co zmusiło mnie do radykalnego zmniejszenia porcji posiłków. U mnie ta operacja odniosła spodziewany skutek. Teraz musze pilnować się, aby utrzymać  tą wagę, do której udało mi sie schudnąć. Po żadnej z tych operacji skutek nie będzie trwał wiecznie bez naszego poświęcenia i zrozumienia z naszej strony, że to jak wyglądamy i jak się czujemy zależy od tego, co jemy – ale to już inna historia.

 
Komentarze (4)

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Koleżanka

  1 sierpnia 2016 o 13:17

  Michale dziś czytam maila ”Nowi pracownicy w U..” i mail niby jak każdy, aż moje oko przykuło słowo ”bariatria”. Jestem już prawie 2 lata po operacji założenia opaski, schudłam bardzo dużo, walczę dalej, bo na laurach spocząć nie mogę, ale była to najlepsza rzecz jaką w ogóle mogłam dla siebie zrobić. Nauczyłam się jeść, a nie objadać, wprowadziłam sport i jestem mamą dla mojego dziecka, aktywną mamą, która lubi już swoje ciało.

   
  • Michał B

   2 sierpnia 2016 o 16:54

   Brawo – tak trzymaj!!! Myślę, że dziecko twoje też jest szczęśliwe, że tak bardzo się poświęciłaś. Jeszcze raz BRAWO !!!

    
 2. ~Juz po operacji

  28 kwietnia 2017 o 20:28

  Witam, w poniedziałek przeszedlem operacje bariatryczna a konkretnie plikacje dna i krzywizny większej żołądka. To nowa metoda która nie polega na wycięciu części zoladka tylko na zaszyciu go jak przy resekcji a potem pozszywaniu go by go nie usuwać.
  Dzięki temu nie powinienem mieć problemu z niedoborami żelaza w przyszłości.
  Chciałem sie pochwalić leżąc w domu i zastanawiając sie kiedy bede mógł sie napić soku z wyciśniętych pomarańczy…

   
  • Michał B

   7 maja 2017 o 13:52

   Trzymamy kciuki !!! :) I witamy w naszym gronie. :)